East Penn Press

Sunday, June 16, 2019
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Carly Lenett swims the butterfly at the Suburban League's championship meet. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Carly Lenett swims the butterfly at the Suburban League's championship meet.
Kelly Schnaufer swims the backstroke portion of the individual medley at the Suburban League Championships. Kelly Schnaufer swims the backstroke portion of the individual medley at the Suburban League Championships.
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Evelyn Wong competes in the 25-meter butterfly at the Suburban League Championships, held July 21 at Macungie Pool. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Evelyn Wong competes in the 25-meter butterfly at the Suburban League Championships, held July 21 at Macungie Pool.

suburban swim league championships

Wednesday, July 24, 2013 by The Press in Sports

The Suburban Swim League held it's championship meet last weekend at Macungie Pool.

The following are results from the meet.

Team scores

1. Hanover (H) 1213, 2. Quakertown (Q) 1189, 3. Soleca (S) 992, 4. Northampton (NH) 773, 5. Whitehall (W) 597, 6. Lower Macungie (LM) 554, 7. Macungie (M) 274, 8. Palmerton (P) 262, 9. Northern Lehigh (N L) 139.

Individual and Relay Results

(Top three finishers plus other local swimmers)

GIRLS

200 Freestyle relay: 1. Northampton (Olivia Green, Alyssa Gerstenberg, Paige Knouse, Becky Nothstein) 2:04.97, 2. Hanover, 3. Quakertown, 4. Lower Macungie (Catherine Sirignano, Kathryn DeJohn, Kelly Schnaufer, Abbie Busch), 8. Macungie (Madeline Taylor, Grace Wiragh, Marissa Decker, Ellie Briggs).

8 and under

100 Freestyle relay: 1. Hanover (Sarah Park, Sydney Taylor, Sydney Houcens, Brooke Sergent) 1:22.4, 2. Northampton (Lianna Schultz, Maya Bond, Gabi Oswald, Olivia Green), 3. Lower Macungie (Carly Lennett, Natalie Mack, Evelyn Wong, Elizabeth Reed), 8. Macungie (Madeline Taylor, Delaney Wessner, Kendall Wiragh, Hailey Reinhard);

25 Breaststroke: 1. Hailey Renhard (M) 24.3, 2. Olivia Green (N), 3. Sarah Park (H), 9. Catherine Sirignano (LM), 16. Kendall Wiragh (M), 18. Abigail Mann (M);

25 Butterfly: 1. Sarah Park (H) 19.63, 2. Hailey Reinhard (M), 3. Lianna Schultz (N), 5. Elizabeth Reed (LM), 15. Delaney Wessner (M);

25 Backstroke: 1. Brooke Sergent (H) 23.81, 2. Catherine Sirigano (LM), 3. Lianna Schultz (N), 7. Carly Lennett (LM), 11. Delaney Wessner (M), 16. Madeline Taylor (M), 19. Kendall Wiragh (M);

25 Freestyle: 1. Catherine Sirignano (LM) 18.53, 2. Hailey Reinhard (M), 3. Mackenna Calabria (Q), 5. Elizabeth Reed (LM), 22. Kendall Wiragh (M);

9-10 year old

100 Medley relay: 1. Southern Lehigh (Abigail Ackerman, Ava Luchetti, Emma Herceg, Darby deCastro) 1:21.84, 2. Macungie (Grace Shucavage, Kera Reinhard, Lily Hulbert, Stephanie Kelmick), 3. Palmerton, 6. Lower Macungie (Heather Galio, Samantha Loeper, Samantha Reed, Madelyn Kohler);

25 Breaststroke: 1. Sarah Hosking (NH) 21.72, 2. Ava Luchetti (S), 3. Olivia Szerencsits (NH), 12. Kera Reinhard (M), 18. Stephanie Klemick (M), 19. Annie Purtell (M), 21. Samantha Loeper LM), 22. Samantha Reed (LM), 25. Mya Puentes (LM);

25 Butterfly: 1. Kelci Bubser (P) 18.03, 2. Hannah Beil (Q), 3. Isabella Buchman (LM), 7. Grace Shucavage (M), 8. Kera Reinhard (M), 13. Samantha Reed (LM), 15. Lily Hulbert (M), 24. Heather Galio (LM);

25 Backstroke: 1. Erin Figueroa (Q) 19.74, 2. Hannah Beil (Q), 3. Sara Hosking (N), 5. Isabella Buchman (LM), 9. Kera Reinhard (M), 13. Grace Wiragh (M), 16. Grace Shucavage (M), 18. Samantha Loeper (LM), 22. Heather Galio (LM);

25 Freestyle: 1. Sarah Hosking (N) 16.08, 2. Ashley Houchens (H), 3. Hanna Beil (Q), 5. Isabella Buchman (LM), 7. Stephanie Klemick (M), 11. Grace Shucavage (M), 13. Samantha Reed (LM), 23. Grace Wiragh (M), 24. Madeline Kohler (LM);

11-12 year old

100 Medley relay: 1. Quakertown (Kristen O'Connor, Peri Kukowski, Mikayla Fuentes, Hailey Gianoni) 1:09.31, 2. Whitehall, 3. Southern Lehigh, 7. Macungie (Lena Heier, Elizabeth Ockerman, Samantha Smith, Emma Walker), 8. Lower Macungie (Isabella Viola, Mya Puentes, Kamryn Setzer, Emily Stefens);

50 Breaststroke: 1. Hailey Gianoni (Q) 41.78, 2. Peri Kukowski (Q), 3. Amber Beltz (S), 15. Lena Heier (M), 18. Kamryn Setzer (LM), 19. Samantha Smith (M);

100 IM: 1. Kristen O'Connor (Q) 1:19.11, 2. Alyssa Gerstenberg (NH), 3. Kendra Smith (H), 12. Kathryn DeJOhn (LM), 20. Emma Walker (M), 22. Samantha Smith (M);

50 Butterfly: 1. Alyssa Gerstenberg (NH) 34.41, 2. Kristen O'Connor (Q), 3. Molly Nagle (NH), 11. Kathryn DeJohn (LM), 18. Isabella Viola (LM), 19. Elizabeth Ockerman (M), 20. Emma Walker (M);

50 Backstroke: 1. Kristen O'Connor (Q) 36.97, 2. Emma Luchetti (S), 3. Reese Caley (NH), 15. Isabella Viola (LM), 17. Lena Heier (M), 18. Emma Walker (M), 19. Samantha Smith (M), 21. Kamryn Setzer (LM);

50 Freestyle: 1.Kendra Smith (H) 31.87, 2. Olivia Luchetti (S), 3. Emma Luchetti (S), 12. Kathryn DeJohn (LM), 15. Lena Heier (M), 18. Isabella Viola (LM), 22. Elizabeth Ockerman (M), 23. Kamryn Setzer (LM), 24. Ada Osolu (M);

13-14 year old

50 Breaststroke: 1. Julia McCarthhy (H) 38.21, 2. Jessica Becker (H), 3. Mairead Doyle (W), 13. Rachel Reed (LM);

100 IM: 1. Julia McCarthy (H) 1:12.84, 2. Alexandra Keeny (Q), 3. Becky Nothstein (NH), 17. Abbie Musch (LM), 18. Rachel Reed (LM);

50 Butterfly: 1. Maireed Doyle (W) 31.94, 2. Anna Lehr (H), 3. Sabrina Krotzer (H), 11. Marissa Decker (M), 17. Abbie Busch (LM), 20. Ashley Medina (LM);

50 Backstroke: 1. Julia McCarthy (H) 32.91, 2. Sabrina Krotzer (H), 3. Mairead Doyle (W), 8. Marissa Decker (M), 15. Abbie Busch (LM), 19. Ellie Briggs (M), 20. Ashley Medina (LM);

50 Freestyle: 1. Becky Nothstein (NH) 29.96, 2. Alexandra Keeny (Q), 3. Stephanie Setar (W), 16. Rachel Reed (LM), 20. Ashley Medina (LM), 21. Ellie Briggs (M);

13 and over

200 Medley relay: 1. Hanover (Julia McCarthy, Jessica Becker, Anna Lehr, Kayla Drago) 2:12.01, 2. Southern Lehigh, 3. Quakertown, 5. Lower Macungie (Jesse Hixson, Kala Barnes, Miranda O'Donald, Lindsay Streit).

15 and over

50 Freestyle: 1. Jenna Forrester (S) 28.69, 2. Kayla Drago (H), 3. Paige Knouse (NH), 4. Kelly Schnaufer (LM), 12. Lindsay Steit (LM), 15. Ashley Petre (LM);

50 Breaststroke: 1. Caroline Madigan (S) 36.83, 2. Katie Pielmeier (P), 3. Shannon Hogan (H), 6. Kelly Schnaufer (LM), 16. Kala Barnes (LM), 18. Jesse Hixson (LM);

100 IM: 1. Katie Pielmeier (P) 1:11.54, 2. Brooke Gilson (NL), 3. Rhyan Rodriguez (S), 7. Kelly Schnaufer (LM), 8. Miranda O'Donald (LM), 16. Kala Barnes (LM);

50 Butterfly: 1. Paige Knouse (NH) 30.94, 2. Kayla Drago (H), 3. Katie Pielmeier (P), 4. Miranda O'Donald (LM), 11. Jesse Hixson (LM);

50 Backstroke: 1. Rhyan Rodriguez (S) 33.62, 2. Jakie Creitz (NL), 3. Rachael Pursell (NH), 9. Miranda O'Donald (LM), 11. Jesse Hixson (LM), 12. Lindsay Streit (LM);

100 Freestyle: 1. Jenna Forrester (S) 1:03.02, Brooke Gilson (NL), 3. Zoe Geis (S), 8. Libby Streit (LM), 18. Kala Barnes (LM), 19. Ashley Petre (LM).

Women

100 Freestyle relay: 1. Southern Lehigh (Jamie Bloss, Michelle Forrester, Meradith Glavin, Maggie Koller) 1:02.56, 2. Macungie (Casey Harvey, Kami Reinhard, Marian Bade, Tina Luey), 3. Quakertown, 4. Lower Macungie (Kristen McCandless, Bridget Hogue, Abby McLinden, Suzanne DeJohn).

BOYS

200 Freestyle relay: 1. Quakertown (William Shaw, Michael Miller, Robert Bryant, Raahi Klar-Chaudhuri) 1:58.78, 2. Southern Lehigh, 3. Hanover, 6. Macungie (Taylor Nicholas, Giovani Germano, Connor Bade, Nathan Luey);

8 and under

100 Freestyle relay: 1. Quakertown (William Shaw, Brian Spak, Cole Slemmer, Caleb Einoff) 1:22.87, 2. Lower Macungie (Ryan DeJohn, Nathan Mullaney, Jack Reppert, Mike Fair), 3. Hanover, 5. Macungie (Miles Hulbert, Chris Carter, Nicholas Taylor, Logan Hartman);

25 Breaststroke: 1. Caleb Einolf (Q) 22.4, 2. Quin Scott (LM), 3. Jack Johnson (S), 7. Logan Shriver (LM), 9. Miles Hulbert (M);

25 Butterfly: 1. Caleb Einolf (Q) 20.31, 2. Jack Johnson (S), 3. William Shaw (Q), 6. Mike Fair (LM), 7. Quin Scott (LM), 11. Huy Huynh (LM), 13. Miles Hulbert (M), 14. Logan Hartman (M);

25 Backstroke: 1. Caleb Einolf (Q) 20.9, 2. Jake Ladd (NH), 3. Cole Slemmer (Q), 5. Ryan DeJohn (LM), 9. Mike Fair (LM), 10. Nicholas Taylor (M), 17. Chris Carter (M), 19. John Wassel (M);

25 Freestyle: 1. William Shaw (Q) 18.38, 2. Ryan DeJohn (LM), 3. Cole Slemmer (Q), 8. Mike Fair (LM), 9. Nathan Mullaney (LM), 12. Miles Hulbert (M), 16. Nicholas Taylor (M), 17. Logan Hartman (M);

9-10 year old

Medley relay: 1. Southern Lehigh (Eamon Cunningham, Bobby deCastro, Andrew Wendling, Hunter Smith) 1:20.9, 2. Quakertown, 3. Whitehall, 6. Lower Macungie (Jack Ivankovits, Holden Brown, Douglas Fair, Dylan Strella), 7. Macungie (Jacob Hain, Gabriel Ramirez, Alex Taylor, Nick Carter) ;

25 Breaststroke: 1. Owen Schoch (P) 22.08, 2. Tyler Einolf (Q), 3. Connor Oswald (NH), 11. Gabriel Ramirez (M), 12. Dylan Strella (LM), 15. Colin Wong (LM), 16. Gabriel Frear (M), 17. Holden Brown (LM);

25 Butterfly: 1. Andrew Wendling (S) 18.19, 2. Douglas Fair (LM), 3. Hunter Smith (S), 6. Connor Shriver (LM), 15. Nick Carter (M), 17. Alex Taylor (M), 18. Holden Brown (LM), 19. Gabriel Frear (M);

25 Backstroke: 1.Matt Greer (NH) 19.07, 2. DJ Fragano (NH), 3. Lucas Zintel (W), 7. Connor Shriver (LM), 12. Douglas Fair (LM), 17. Alex Taylor (M), 21. Jack Ivankovitz (LM), 22. Gabriel Ramirez (M), 23. Jacob Hain (M);

25 Freestyle: 1. Matt Greer (NH) 15.82, 2. Hunter Smith (S), 3. Michael Miller (Q), 4. Connor Chriver (LM), 5. Douglas Fair (LM), 11. Dylan Strella (LM), 18. Nick Carter (M), 20. Gabriel Ramirez (M), 22. Alex Taylor (M);

11-12 year old

100 Medley relay: 1. Hanover (Jase Smith, Ryan Wycherley, Jake Evert, Spencer Koski) 1:08.9, 2. Quakertown, 3. Lower Macungie (Mason Brown, Matthew Busch, Patrick Kuzdal, Paul Petre), 4. Macungie (Kyle Durwachter, Cooper Kocon, Giovani Germano, Shane Shucavage);

50 Breaststroke: 1. Janik Wing (S) 41.97, 2. Daniel Jablonski (W), 3. Joseph Ereifej (Q), 6. Cooper Kocon (M), 11. Matthew Busch (LM), 12. Mason Brown (LM), 19. Paul Petre (LM), 20. Nick Luey (M), 23. Shane Shucavage (M);

100 IM: 1. Robert Bryant (Q) 1:17.37, 2. Janik Wing (S), 3. Daniel Jablonski (W), 4. Ricky Thomas (LM), 13. Matthew Busch (LM), 14. Patrick Kuzdzal (LM), 17. Cooper Kocon (M), 21. Kyle Durrwachter (M), 22. Nick Luey (M);

50 Butterfly: 1. Robert Bryant (Q) 35.53, 2. Jake Evert (H), 3. Aidan Johnson (S), 7. Patrick Kuzdzal (LM), 10. Giovani Germano (M), 11. Matthew Busch (LM), 13. Paul Petre (LM), 20. Aidan Connolly (M);

50 Backstroke: 1. Jase Smith (H) 37.78, 2. Daniel Jablonski (W), 3. Aidan Johnson (S), 6. Ricky Thomas (LM), 9. Giovani Germano (M), 15. Patrick Kuzdzal (LM), 20. Mason Brown (LM), 21. Kyle Durrwachter (M), 23. Aiden Connolly (M);

50 Freestyle: 1. Jake Evert (H) 31.18, 2. Ricky Thomas (LM), 3. Eddie Schmidt (Q), 10. Paul Petre (LM), 14. Mason Brown (LM), 17. Cooper Kocon (M), 19. Shane Shucavage (M), 22. Bradley Klemick (M);

13-14 year old

50 Breaststroke: 1. PJ O'Connor (Q) 34.25, 2. Anthony Delcorso (H), 3. Chase Ledger (H), 10. Nathan Luey (M), 13. Henrik Zu Jeddeloh (M), 16. Jac Cornell (M), 20. Jasob Smith (LM), 22. Elijah Stark (LM);

100 IM: 1. Raahi Klar-Chudhuri (Q) 1:09.3, 2. Chris Sell (S), 3. Chase Ledger (H), 4. Connor DeJohn (LM), 15. Henrik Zu Jeddeloh (M), 17. Jacob Smith (LM), 18. Colby Kocon (M), 22. Kevin Lang (M);

50 Butterfly: 1. Chris Schell (S) 29.5, 2. Kristian Olsen (H), 3. Kyle Reyes (S), 13. Jacob Smith (LM), 17. Cole Connolly (M), 18. Henrik Zu Jeddeloh (M);

50 Backstroke: 1. Raahi Klar-Chaudhuri (Q) 31.78, 2. Chris Sell (S), 3. Connor DeJohn (LM), 10. Nathan Luey (M), 15. Colby Kocon (M), 21. Elijah Stark (LM);

50 Freestyle: 1. Kyle Reyes (S) 27.53, 2. Raahi Klar-Chaudhuri (Q), 3. Kristian Olsen (H), 4. Connor DeJohn (LM), 11. Nathan Luey (M), 14. Colby Kocon (M), 18. Cole Connolly (M), 21. Elijah Stark (LM);

13 and over

200 Medley relay: 1. Hanover (Jarod LaSelva, Eric Lawrence, Kristian Olsen, Brandon Hlavaty) 1:59.85, 2. Quakertown, 3. Northampton;

15 and over

50 Freestyle: 1. Michael Anderson (S) 25.27, 2. Michael Dierolf (Q), 3. Tom Murano (LM), 13. Peter Ehrig (M), 17. Jordan Pierce (M);

50 Breaststroke: 1. Joshua Kreider (S) 32.94, 2. Eric Lawrence (H), 3. Tom Muraro (LM), 14. Jordan Pierce (M);

100 IM: 1. Joshua Kreider (S) 1:04.22, 2. Eric Lawrence (H), 3. Christopher Strauss (NL), 16. Jordan Pierce (M), 19. Noel Vinovskis (M);

50 Butterfly: 1. Michael Anderson (S) 27.32, 2. Colin Smith (Q), 3. Connor Bade (M), 12. Tom Muraro (LM), 13. Peter Ehrig (M), 18. Noel Vinovskis (M);

50 Backstroke: 1. Jarod LeSelva (H) 30.94, 2. Gavin Gunkle (S), 3. Bobby Tooley (Q), 4. Peter Ehrig (M), 15. Noel Vinovskis (M);

100 Freestyle: 1. Joshua Kreider (S) 54.87, 2. Christopher Strauss (NL), 3. Eric Lawrence (H), 10. Connor Bade (M).

Men

100 Freestyle relay: 1. Hanover (Jerome SMith, Mike Drago, Mike Hennessy, Evan Kocon) 50.95, 2. Macungie (Phil Ehrig, Matt Thayer, Are Reinhard, Josh Luey), 3. Lower Macungie (Alex Muraro, addditional names not provided).